Aktualności
Pierwsze Mk 82 dla Sił powietrznych

Bomby lotnicze Mk 82 kupowane były dotychczas od zagranicznych dostawców. W lipcu br. linię produkcyjną pocisków tego typu uruchomiły należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” z Bydgoszczy. Z zakładu wyjechało już pierwszych 100 bomb dla polskiej armii. Zgodnie z zamówieniem jeszcze w tym roku siły powietrzne otrzymają kolejnych 100 egzemplarzy Mk 82 krajowej produkcji, a w roku 2020 dodatkowych 200 sztuk. 

- Nowa linia technologiczna w bydgoskich zakładach chemicznych to przykład sukcesywnie realizowanej strategii polonizacji uzbrojenia będącego na wyposażeniu naszej armii.  Rozwój krajowej produkcji i związana z tym niezależność w zakresie dostaw wpływają bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa państwa – mówi Sebastian Chwałek,  wiceprezes Zarządu PGZ S.A

Bomba lotnicza Mk 82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą stosowaną w samolotach F-16. Służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów na ziemi i wodzie. Uzbrojona ma 2,2 metra długości i średnicę 27,3 cm. Waży 227 kg, z czego 87 kg to materiał wybuchowy. Może nim być np. trotyl lub tritonal (kompozycja trotylu i proszku aluminiowego).

– Pociski MK82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczymy więc nie tylko na dostawy dla naszej armii, ale również możliwość eksportu polskich bomb na rynki zagraniczne – komentuje Krzysztof Kozłowski, prezes „NITRO-CHEM” S.A.