Aktualności
ŚRODKI BOJOWE Z PGZ DLA SIŁ ZBROJNYCH. Nitro-Chem z nowym kontraktem!


Polska Grupa Zbrojeniowa dostarczy Siłom Zbrojnym RP środki bojowe za ponad 350 mln złotych. Spółki z Grupy PGZ – w tym Nitro-Chem S.A. - zawarły z Inspektoratem Uzbrojenia dwa kontrakty. Umowy obejmują dostawy 122 mm pocisków rakietowych Feniks FHD oraz 120 mm naboi moździerzowych RAK-HE-1 - to właśnie w produkcji tej amunicji uczestniczyć będzie bydgoska spółka.

Kontrakt zawarty między Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ RAK – AMUNICJA w składzie: PGZ S.A., ZM Dezamet S.A., Mesko S.A. oraz Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. obejmuje dostawy ponad 23 tysięcy sztuk nowoczesnych 120 mm pocisków moździerzowych RAK-HE-1, o donośności przekraczającej 10 km. Jeszcze w bieżącym roku zostanie wyprodukowana pierwsza partia, która zostanie poddana badaniom zdawczo-odbiorczym.

Dostawy zasadniczych partii amunicji będą realizowane w latach 2022-2024, natomiast wartość kontraktu to ponad 256 milionów złotych. To pierwszy kontrakt na tego typu amunicję. W związku z rosnącą liczbą kompanijnych modułów ogniowych (kmo) RAK na wyposażeniu wojska, przewidywane są kolejne zamówienia.

Umowa na dostawy 120 mm amunicji moździerzowej do moździerzy samobieżnych M120K, wchodzących w skład kompanijnych modułów ogniowych Rak, to jeden z ostatnich etapów w procesie wdrażania jednego z najnowocześniejszych systemów artyleryjskich na świecie do Sił Zbrojnych RP.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.

Zakłady Metalowe Dezamet S.A. to producent szerokiej gamy amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej. Firma świadczy także usługi w zakresie wykonywania precyzyjnej obróbki metali czy konstrukcji spawanych. Posiada także akredytowane laboratorium badawczo-pomiarowe wyposażone w nowoczesne urządzenia.

Mesko S.A. jest głównym dostawcą amunicji i pocisków rakietowych dla Sił Zbrojnych RP. Sztandarowe produkty Mesko to nowoczesne zestawy przeciwlotnicze Piorun, przeciwpancerne Pirat i produkowane na licencji SPIKE LR, a także nowa rodzina naprowadzanej laserowo amunicji precyzyjnej APR 120 i APR 155.

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. to centrum elaboracji amunicji w Polsce. Oprócz wytwarzania materiałów wybuchowych na potrzeby Wojska Polskiego oraz armii sojuszniczych, firma zajmuje się m.in. napełnianiem nimi min morskich i przeciwpancernych, bomb lotniczych (m.in. bomby lotnicze LBOB-100) oraz pocisków artyleryjskich, czołgowych i moździerzowych różnych kalibrów.