Wieloletni kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi na produkcję amunicji 155 mm

19.10.2023

Amerykańskie Wojska Lądowe podpisały umowy o wartości 1,5 mld USD z dziewięcioma spółkami z czterech państw, w tym z Zakładami Chemicznymi Nitro-Chem S.A. z Bydgoszczy wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Umowy podpisano w związku z planowanym zwiększeniem produkcji amunicji artyleryjskiej kal. 155mm.

Wieloletni kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi na produkcję amunicji 155 mm

Zamówienie związane jest z dostawami amunicji do Sił Zbrojnych Ukrainy. Materiałem wybuchowym wymaganym do realizacji założonej produkcji amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm jest trotyl, którego kluczowym dostawcą dla armii amerykańskiej są Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. Umowa będzie realizowana w latach 2023-2026.

Nasza spółka to jeden ze światowych liderów w zakresie produkcji środków bojowych. Docenia to także największa armia świata, którą dysponują Stany Zjednoczone. Potwierdzeniem tego jest fakt, że od wielu lat dostarczamy na jej potrzeby amunicję różnych typów i kalibrów. Obecnie zawarty kontrakt to nie tylko zysk finansowy dla spółki, ale także gwarancja zatrudnienia dla załogi i wzmocnienie pozycji na trudnym, międzynarodowym rynku producentów amunicji
– powiedział Karol Borys, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu.

„Nitro-Chem” S.A. to wiodący producent materiałów wybuchowych i amunicji wielkokalibrowej na świecie oraz lider eksportowy polskiej branży zbrojeniowej. Wytwarzane przez Spółkę produkty trafiają niemal na wszystkie kontynenty. Poza Stanami Zjednoczonymi „Nitro-Chem” S.A. rozwija także swoją obecność na rynkach międzynarodowych, w tym w Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Portugalii, Finlandii, krajach skandynawskich oraz w krajach azjatyckich.