Aktualności
Podpisanie umowy na bomby Mk 82

Umowa jest konsekwencją podpisania w maju tego roku listu intencyjnego pomiędzy RWM Italia a Zakładami Chemicznymi "Nitro-Chem" SA w sprawie współpracy przy produkcji w Polsce standardowych amerykańskich bomb lotniczych rodziny Mk 80.

Przedsięwzięcie realizowane będzie wspólnie z renomowanym partnerem RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence – certyfikowanym i uznanym w świecie liderem w produkcji bomb lotniczych.
Gwarantuje to, że produkowana w kraju i certyfikowana przez RWM Italia bomba będzie spełniała wysokie wymagania jakościowe stawiane przez RWM Italia i będzie w pełni wymienna z bombą MK 80 produkcji włoskiej.
Ponadto polska bomba będzie miała zastosowanie w nowoczesnych, konfiguracjach bomb lotniczych (np. GBU-12 i GBU-38) dzięki swej kompatybilności z systemami naprowadzania z Raytheona i Boeinga.

Planowane na drugą połowę przyszłego roku rozpoczęcie produkcji w Polsce, spowoduje wzrost bezpieczeństwa państwa w związku z kreowaniem możliwości wytwórczych w kraju i stwarza możliwości potencjalnego eksportu na rynki trzecie.
Działania „Nitro-Chemu” realizują strategię polonizacji systemów uzbrojenia znajdujących się na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP. W ciągu ostatnich trzech lat Polskie Siły Powietrzne zamówiły ok. 1300 bomb tego typu.

Z.Ch. „Nitro-Chem” S.A. to centrum elaboracji amunicji w Polsce. Oprócz wytwarzania materiałów wybuchowych na potrzeby Wojska Polskiego oraz armii sojuszniczych, firma zajmuje się m.in. napełnianiem nimi min, bomb lotniczych (m.in. bomby LBOB-100) oraz pocisków artyleryjskich i moździerzowych różnych kalibrów. Niemała część wytwarzanych w „Nitro-Chemie” materiałów wybuchowych sprzedawana jest odbiorcom cywilnym, używającym ich przede wszystkim w górnictwie oraz budowie dróg.

RWM Italia, członek grupy Rheinmetall Defence, to renomowany dostawca uzbrojenia na świecie. Poza bombami rodziny Mk 80 (w tym Mk 82 oraz Mk 84) RWM Italia produkuje też miny morskie
i ładunki głębinowe oraz świadczy usługi elaboracji amunicji środkami wybuchowymi. RWM Italiaprowadzi swoją działalność w Ghedi (BS) w północnych Włoszech oraz w Domusnovas (SU) na Sardynii.