Rozwój

W 2024 roku uruchomione zostaną dwie nowe realizacje rozwoju zdolności produkcyjnych wychodzące naprzeciw oczekiwaniom rynku zbrojeniowego

Jedną z nich jest kolejna instalacja do elaboracji metodą ślimakowania amunicji artyleryjskiej wraz z systemami pomocniczymi. Po uruchomieniu, instalacja będzie przygotowana do elaboracji pocisków 120 mm oraz 155 mm. Dzięki uruchomieniu zautomatyzowanej, nowoczesnej instalacji, zdolności produkcyjne spółki zostaną znacznie zwiększone, co poszerzy możliwości elastycznego oferowania usług elaboracji głowic bojowych i amunicji artyleryjskiej różnych kalibrów, zarówno na potrzeby Wojska Polskiego, jak i klientów z państw sojuszniczych.

Inwestycją oddaną do użytku w 2024 roku będzie instalacja do kontroli jakości usług elaboracji m.in. bomb lotniczych czy pocisków wielkokalibrowych metodą radiograficzną

Badanie to stosuje się w celu wykrycia m.in. korozji, uszkodzeń wewnętrznych struktury materiału, nieszczelności, wad materiałowych czy jakości spawów. W tym celu zakupiono akcelerator, który przeznaczony jest do stosowania w przemyśle do badań nieniszczących i pozwoli spełnić zapotrzebowanie spółki w zakresie kontroli jakości wyrobów końcowych. Dla potrzeb akceleratora został zaprojektowany budynek spełniający wymagania stawiane przez Państwową Agencję Atomistyki. Dzięki temu Spółka zminimalizuje wyzwania logistyczne i poszerzy portfolio usługowe.

Od 2021 roku „Nitro-Chem” S.A. uczestniczy w realizacji projektu pt. „Opracowanie silnika rakietowego opartego na niekonwencjonalnym paliwie o zmniejszonym dymieniu i wysokim impulsie właściwym”, którego liderem jest Politechnika Warszawska

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności państwa” pk. „SZAFIR” – Konkurs nr 1/SZAFIR/2020.

Celem projektu jest zaprojektowanie i wytworzenie demonstratora silnik rakietowego o obniżonym dymieniu i wysokim impulsie właściwym. W demonstratorze silnika rakietowego zastosowane zostanie paliwo, w którym klasyczne składniki będą zastąpione nowymi składnikami takimi jak: HMX, GAP i ADN. W ramach projektu opracowane zostaną założenia konstrukcyjne demonstratora silnika rakietowego z uwzględnieniem specyfiki nowego materiału pędnego. Uzyskane stałe heterogeniczne paliwo rakietowe pozwoli na utrudnienie wykrycia toru lotu rakiety i miejsca jej odpalenia ze względu na zmniejszone dymienie podczas odpalania rakiety. Zwiększenie impulsu właściwego poprawi donośność lub udźwig rakiety, a zmniejszenie zawartości chloru w produktach spalania przyczyni się dodatkowo do zwiększenia żywotności wyrzutni poprzez ograniczenie korozji. Efektem realizacji projektu będzie także poszerzenie krajowej bazy surowcowej do badań nowych kompozycji materiałów wysokoenergetycznych.

Okres realizacji projektu: 01.06.2021 – 31.12.2024
Całkowita wartość projektu to 14 516 865,00 PLN

Projekt realizowany przez konsorcjum w składzie:

  •  Politechnika Warszawska - Lider

Konsorcjanci: 

  • Mesko S.A.
  • Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A.  

W latach 2018 - 2021  realizowano projekt „Materiały o strukturze nanokrystalicznej i amorficznej do konstrukcji wkładek kumulacyjnych do zastosowania w przemyśle wydobywczym” w ramach programu TECHMATSTRATEG II

Celem projektu było opracowanie nowych ładunków kumulacyjnych przeznaczonych do zastosowania w przemyśle wydobywczym do drążenia otworów strzałowych. Wdrożenie wyników projektu umożliwiło wyeliminowanie procesu wiercenia otworów strzałowych tradycyjnymi metodami, co przyczyniło się do zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów procesu wydobycia.

W ramach projektu zostały wykonane modele ładunków kumulacyjnych przeznaczone do różnych zastosowań w przemyśle wydobywczym, takich jak drążenie otworów strzałowych, drążenie otworów przy budowie szybów pionowych czy tuneli poziomych. Zastosowania te wymagały skonstruowania ładunków kumulacyjnych o różnych zdolnościach penetracyjnych, dlatego do ich budowy konieczne było zastosowanie materiałów o różnych właściwościach. Materiały te charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem dynamicznych właściwości mechanicznych, co umożliwi ich zastosowanie również w innych sektorach gospodarki, między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, gdzie wymagana jest zdolność przenoszenia dynamicznych/udarowych obciążeń.

W ramach zrealizowanego projektu uzyskano nowe wyroby jakimi są ładunki kumulacyjne Drillex fi 50 mm oraz Drillex fi 106,4 mm, które służą do zastosowań w odkrywkowych zakładach górniczych, podziemnych niemetanowych i niewęglowych zakładach górniczych oraz inżynieryjnych pracach strzałowych.

Projekt został zrealizowany przez konsorcjum w składzie:

  •  Instytut Metali Nieżelaznych - Lider

Konsorcjanci: 

  • Główny Instytut Górnictwa  
  • Wojskowa Akademia Techniczna
  • Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia
  • Instytut Metalurgii Żelaza
  • Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A.  

Okres realizacji projektu: 01.03.2018-28.02.2021
Całkowity koszt realizacji projektu: 9 254 538 zł w tym dofinansowanie: 8 906 817 zł

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Nowoczesne technologie materiałowe - TECHMATSTRATEG.

2014 roku podpisano umowę z Ministerstwem Skarbu Państwa na realizację projektu „Modernizacja technologii produkcji trotylu, heksogenu i oktogenu”

Częścią projektu były inwestycje proekologiczne, pozwalające spełnić zaostrzone normy środowiskowe. Spółka od zakończenia projektu ustawicznie prowadzi działania optymalizujące i minimalizujące ryzyko oddziaływania środowiskowego.

2011 roku projekt „Dywersyfikacja produkcji Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A. – inwestycja w nowe technologie”, uzyskał wsparcie Unii Europejskiej

Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.4. „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” wybudowano linię do produkcji folii spożywczych.