Wczoraj i dziś

Tradycja Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” rozpoczęła się w 1948 roku, kiedy w Bydgoszczy uruchomiono produkcję trotylu. Dziesięć lat później powstały Zakłady Chemiczne. Jednym z przedmiotów ich działalności była produkcja materiałów wybuchowych. „NITRO-CHEM” jako samodzielny podmiot powołany został do życia w 1992 roku, w dwa lata później przekształcono go w spółkę akcyjną.

Główne przedmioty działalność Spółki:

  • produkcja materiałów wybuchowych kruszących i ich kompozycji oraz produktów chemicznych przeznaczonych dla przemysłu zbrojeniowego i chemicznego;
  • wytwarzanie amunicji średnio i wielkokalibrowej dla odbiorców wojskowych oraz świadczenie usług elaboracji dla innych firm z sektora zbrojeniowego
  • produkcja i sprzedaż wyrobów przeznaczonych na rynek cywilny: cywilnych środków strzałowych, przeznaczonych dla przedsiębiorstw z sektora górnictwa skalnego, geofizyki oraz prac drogowych, jak również produkcja folii z tworzyw sztucznych dla branży opakowań.

W ostatnich latach Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A. modernizowały technologie produkcji, zwiększały zdolności produkcyjne oraz zdobywały nowe rynki dla swych wyrobów. Dziś naszymi klientami są państwa położone na sześciu kontynentach. Jednym z najważniejszych osiągnięć ostatnich lat jest wejście na amerykański rynek cywilny, dzięki czemu rozszerzyliśmy dotychczasową, wojskową współpracę.  Rozwijamy działalność „NITRO-CHEMU” w Afryce i na Bliskim Wschodzie, kontynuujemy też współpracę z klientami europejskimi, zwiększając systematycznie portfel zamówień. Od 2015 roku ponad 80 proc. produkcji zakładu skierowana jest na eksport.

Wydział Folii Tworzywowych Nitro-Chem, powstał w roku 2011, w wyniku dywersyfikacji działalności produkcyjnej firmy. Przy wsparciu unijnych dotacji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, została zakupiona najnowocześniejsza linia produkcyjna niemieckiej firmy Raifenhauser, dedykowana do produkcji nieorientowanych folii CAST. Od początku naszej działalności budujemy i rozwijamy markę TRINIFLEX inwestując w najnowocześniejsze rozwiązania, dbając o najwyższą jakość oferowanych produktów oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów.

"Nitro-Chem" oferuje bogaty wybór folii polipropylenowych, poliestrowych oraz polilaktydowych, przeznaczonych do produkcji opakowań nie tylko branży spożywczej, ale we wszystkich segmentach rynku, gdzie folie tworzywowe znajdują zastosowanie.

Wybrane wydarzenia z historii firmy:

1948
pierwsze uruchomienie produkcji trotylu
1958
powstanie Zakładów Chemicznych w Bydgoszczy
1992
podział Zakładów Chemicznych na dwa podmioty, z których jeden przyjmuje nazwę „NITRO-CHEM”
1994
Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” przekształcają się w spółkę akcyjną
2003
wdrożenie systemu zarządzania jakością wg wymagań ISO 9001 i AQAP 2110,
2004
srebrny medal w konkursie Top Firm organizowanym przez Polską Organizację Handlową na najlepszego polskiego eksportera na rynek amerykański
2006
przystąpienie do grupy kapitałowej BUMAR
2008
modernizacja linii technologicznej do produkcji wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych (RDX, HMX), dofinansowana środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
2010
Nagroda Specjalna Ministra Gospodarki w kategorii „Polski Eksporter Uzbrojenia” oraz tytuł „Pracodawca Roku Regionu Kujawsko-Pomorskiego”
Rozpoczęcie budowy instalacji do produkcji folii z tworzyw sztucznych
2011
Uruchomienie linii do produkcji folii z tworzyw sztucznych
Tytuł „Wybitny eksporter roku 2011” od Stowarzyszenia Eksporterów Polskich i tytuł „Jakość roku” od Biznes Raport i PCBC
2012
Certyfikat Innowacyjności oraz złoty medal i tytułu najlepszego produktu targów TAROPAK 2012 dla produkowanej przez NITRO-CHEM S.A. folii poliestrowej TRINIFLEX® cPET
Certyfikat innowacyjności
2013
I miejsce w rankingu ZŁOTEJ SETKI KUJAW I POMORZA - FILAR REGIONU DUŻA NAJBARDZIEJ INNOWACYJNA FIRMA REGIONU
2014
Podpisanie umowy z Ministerstwem Skarbu Państwa na realizację projektu "Modernizacja technologii produkcji trotylu, heksogenu i oktogenu”
Wejście w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej
2015
Tytuł „Pracodawca Roku” przyznany przez Pracodawców Pomorza i Kujaw
Symbol Działań Proekologicznych 2015, Symbol Polskiego Eksportu 2015 - tytuły przyznane przez redakcje „Monitora Rynkowego” w „Dzienniku Gazecie Prawnej” oraz „Monitora Biznesu” w „Rzeczpospolitej”
2017
Podpisanie umowy na produkcję bomb Mark 82 do myśliwców F-16.
2018
"NITRO-CHEM" ponownie znalazł się w gronie laureatów rankingu "Złota 100 Pomorza i Kujaw" organizowanego przez "Gazetę Pomorską".
Otwarcie nowoczesnej podczyszczalni ścieków.
2019
I miejsce w 23. edycji Złotej Setki Pomorza i Kujaw w kategorii "Filary Regionu - duże najbardziej innowacyjne firmy Kujaw i Pomorza".
Otrzymanie certyfikatu potwierdzającego zakończenie procesu wdrażania technologii produkcji bomb lotniczych Mk-82, będących na uzbrojeniu polskich samolotów F-16.
„Defender” na targach obronnych MSPO w Kielcach. Wyróżnienie przyznano w kategorii innowacyjnych rozwiązań technicznych w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa za pierwszy polski małowrażliwy ładunek wybuchowy.
2020
Tytuł „GAZELA BIZNESU” przyznawany przez wydawcę Pulsu Biznesu dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw.
Tytuł „ORŁA” przyznawany przez tygodnik WPROST dla najszybciej rozwijającej się firmy w województwie kujawsko-pomorskim.
Tytuł  IKONA KUJAWSKO-POMORSKIEGO BIZNESU w plebiscycie „Złota Setka Pomorza i Kujaw”.
Nagroda Lider Bezpieczeństwa Państwa w kategorii PRODUKT we współpracy z Wydziałem Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej za usługę elaboracji amunicji artyleryjskiej pierwszą polską małowrażliwą kompozycją wybuchową K-43.
2021
Spółka Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM zajęła pierwsze miejsce w XIII edycji przyznawania przez NSZZ ,,Solidarność” Certyfikatu ,,Pracodawca Przyjazny Pracownikom”
Wprowadzenie do oferty spółki nowego produktu SuperSoil, przeznaczonego do celów nawozowych